Модельний павільйон

Адреса: Миколаївський суднобудівний завод
Тип будівлі: громадська
Стиль: класицизм
Архітектор: Карл Акройд (Charles Ackroyd)
Рік будівництва: 1835 рік
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення
Сучасне використання: Народний музей історії заводу ім. 61 комунара

Розташування:

Проєкт модельного павільйону (місця зберігання моделей кораблів) Миколаївського адміралтейства був розроблений англійцем Карлом Акройдом, який прибув до міста на запрошення Олексія Самуїловича Грейга та обіймав посаду архітектора Чорноморського адміралтейського департаменту.

У 1834 році за завданням М.П. Лазарева Акройд створив проєкт реконструкції Миколаївського адміралтейства. Окрім модельного павільйону, за проєктами англійця та під його наглядом було збудовано ще декілька виробничих будівель, а також мури та браму Адміралтейства.

Модельний павільйон був однією з будівель, які оглянув імператор Микола І під час перебування у Миколаєві з візитом у вересні 1837 року, про це збереглася згадка у щоденнику монарха:

«Николаев улучшился, и выстроенные в нём новые здания очень хороши. Госпитали, казармы, гидрографическое депо, штурманское училище, кабинет моделей в адмиралтействе, магазины и мастерские — всё это очень меня удовлетворило.»

Англійський капітан Вільям Джессі, який мандрував імперією у 1839-1840 роках, відзначив роботу архітектора-співвітчизника: він також називає павільйон однією з визначніших миколаївських будівель, разом з казармами та обсерваторією.

У 1896 році павільйон відвідав літератор Михайло Олександрович Бернов:

«Был в адмиралтействе. Осматривал модельную. Собраны модели наших судов, начиная от “дедушки русского флота”, Петровского ботика и кончая последними броненосными гигантами. Здесь можно наглядно изучить историю развития нашего флота. Вот “Двенадцать Апостолов”, деревянное судно, затопленное при осаде Севастополя, вот броненосец того же названия. Это модели поповок: “Вице-адмирал Попов” и “Новгород”».

Моделі стоять тут і досі: багато років у будівлі розташовується музей історії Суднобудівного заводу імені 61-го комунара, що організували працівники підприємства у 1963 році. У 1970-му музею присвоїли звання народного. На сьогодні експозиція налічує понад 3800 екземплярів, що розповідають про розвиток кораблебудування в Миколаєві з моменту заснування першої верфі до наших днів.

Первісний проєкт павільйону

mp-16

mp-14

mp-13

mp-12

mp-4

mp-8

mp-10

mp-11

mp-7

mp-3

Фронтон

mp-5

mp-6

Табличка

mp-2

mp-15

Література та джерела:

Щукин В.В. Карл Акройд / Фаберова дача
Крючков Ю.С. Архитектура Старого Николаева. – Николаев: Возможности Киммерии, 2008.
Император Николай Первый. Его жизнь и царствование. / Н. К. Шильдер. – Санкт-Петербург: А.С. Суворин, 1903.
Captain [William] Jesse, Notes of a Half-Pay in Search of Health: or Russia, Circassia and the Crimea in 1839–40 (London: James Madden, 1841); Russia and the War (London: Longman, Brown, Green and Longmans, 1854).
Из Одессы пешком по Крыму / М.А. Бернов. – Санкт-Петербург: тип. Глазунова, 1896

Автори:

Євгеній Васюков, фотографії та опис

Яна Ружинська, історична довідка